Εργαστήριο Έρευνας και Τεκμηρίωσης Νεοελληνικού Θεάτρου

ΣΥΝΕΔΡΙΑ

Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΟΛΙΕΡΟΥ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 18ος – 21ος αι.

Το συνέδριο τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού

και την Αιγίδα της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.

ΕΤΟΣ ΜΟΛΙΕΡΟΥ - 400 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ

Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΟΛΙΕΡΟΥ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 18ος – 21ος αι.

Το «Εργαστήριο Έρευνας και Τεκμηρίωσης Νεοελληνικού Θεάτρου» (ΕΕΤΝΘ), του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α., επιθυμώντας να τιμήσει το έτος Μολιέρου για τα 400 χρόνια από τη γέννησή του, διοργανώνει επετειακό Συνέδριο με τίτλο:

Η πρόσληψη του Μολιιέρου στη νεοελληνική παιδεία και στο νεοελληνικό θέατρο 18ος – 21ος αιώνας

Το συνέδριο πραγματοποιείται  σε συνεργασία

• με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, Παράσταση, Εκπαίδευση» (Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α.),
  • με το «Πρόγραμμα Νεοελληνική Γραμματολογία και Ιστορία των Ιδεών (15ος-20ός αι.)» και το Πρόγραμμα «Πολιτισμικοί Διαμεσολαβητές ανάμεσα στην Ελλάδα, στη Γαλλία και άλλες Ευρωπαϊκές χώρες (1830-1974)» του Τομέα Νεοελληνικών Ερευνών του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών (Ε.Ι.Ε.)
  •  με τη Γαλλική Σχολή Αθηνών – École Française d’Athènes (E.F.A. Section moderne et contemporaine),
  • με το «Θέατρο της Ημέρας» (Εταιρεία καλλιτεχνικής και παιδευτικής θεατρικής έκφρασης) και
  • με την Εταιρεία «Η νέα ΣΚΗΝΗ».

Ο Μολιέρος υπήρξε κορυφαίος Γάλλος δραματουργός με ευρεία πρόσληψη στον ευρύτερο χώρο της Νοτιο-ανατολικής Ευρώπης από τον 17ο αιώνα (παραστάσεις στη Γαλλική Πρεσβεία στην Κωνσταντινούπολη) έως τις μέρες μας.

Κύριος στόχος του Συνεδρίου είναι να αναδειχθούν διαφορετικές πτυχές της πρόσληψης του έργου του στη νεοελληνική παιδεία και στο νεοελληνικό θέατρο, από τον 18ο αιώνα ώς σήμερα.

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα διεξαχθούν στις 23-24 Νοεμβρίου 2022 στο αμφιθέατρο «Λεωνίδας Ζέρβας» του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών.

Θα συμμετάσχουν με ανακοινώσεις τους πάνω από 40 ομιλητές που θα καλύψουν τις παρακάτω θεματικές:

Πρόσληψη στον 18ο και 19ο αιώνα

Προσεγγίσεις του Ταρτούφου

Προσεγγίσεις του Δον Ζουάν

Προσεγγίσεις του Μισάνθρωπου

Μολιέρος εκτός συνόρων / Διεθνείς απηχήσεις

Θέατρο για Παιδιά

Θεωρητικές προσεγγίσεις

Η πρόσληψη του Μολιέρου στο πρώτο μισό του 20ού αιώνα

Η πρόσληψη του Μολιέρου στο δεύτερο μισό του 20ού αιώνα  και στις αρχές του 21ου

Σκηνογραφία – Ενδυματολογία

Ο Μολιέρος σε Κρατικές Σκηνές και ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.

Σύγχρονες δραματουργικές και σκηνοθετικές προσεγγίσεις

Αναλυτικό πρόγραμμα εδώ.

Συνεχής ενημέρωση εδώ και εδώ.

23 και 24 Σεπτεμβρίου 2022

«Les revues sur les scènes du bassin méditerranéen, XIXe – XXIe siècles »

["Η επιθεώρηση στις σκηνές της Μεσογείου (19ος-21ος αι.)]

ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Εναλλακτική Σκηνή της ΕΛΣ στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (23/09/2022)

Γαλλική Σχολή (24/09/2022)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

29 και 30 Σεπτεμβρίου, 1 και 2 Οκτωβρίου 2022

«Ο Ιάκωβος Καμπανέλλης στον 21ο αιώνα»

Επιστημονικό Συνέδριο Νέων Ερευνητών

Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ (29-30/09, 1/10)

Θέατρο Σταθμός (2/10)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

23-24 Νοεμβρίου 2022 / Αμφιθέατρο "Λεωνίδας Ζέρβας" / Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών

400 χρόνια από τη γέννησή του

ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Η πρόσληψη του Μολιέρου στη νεοελληνική παιδεία και στο νεοελληνικό θέατρο 18ος - 20ος αιώνας.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ